8 Şubat 2015 | İşte İnsan

İş dünyasında turuncu kurbağa etkisi

Türkiye'de ilk kez iş dünyası profesyonelleriyle buluşan turuncu kurbağa workshop'u "pozitif ol başarıyı yakala" denklemiyle kurumların performansını artırmayı sağlıyor

İnsan kaynakları birimlerinin uzun zamandır gündeminde olan ancak son dönemde firmaların reklam politikalarına dahi yansıyan mutluluk kavramı İK workshop'ları ile iş dünyası profesyonellerine de 'pozitif ol' çağrısı yapıyor. Harvard profesörü Shawn Achor'un 275 bin kişiyi kapsayan mutluluk bilimi ve insan potansiyeli üzerinde yaptığı yüzlerce bilimsel araştırmaya dayanan iki günlük workshop "Turuncu Kurbağa Spark" da bunlardan biri. Türkiye'de ilk defa iş dünyası profesyonelleriyle buluşan workshop "Geleceği yaratan liderlerin akıl hocası" olarak nitelenen Paul Rigby'nin sunumu ile Koç Üniversitesi İstinye Kampüsü'nde Meander Consulting'in ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

İŞE BAĞLILIK MUTLU EDER

Rigby, Achor'un, "Çok Çalış, Başarılı Ol, Mutlu Ol" denkleminin artık tam tersinin geçerli olduğunu, mutlu oldukça beynin daha iyi çalıştığını ve performansın arttığını dile getiriyor. Bunu kanıtlayan bulguları bir araya getirdiği "The Happiness Advantage" adlı kitabının öğretileriyle şekillendirdiği "Turuncu Kurbağa Spark" workshopu ile ilgili konuşan Rigby, "Olumsuzluklarla çevrili olduğumuz dünyamızda başarılı olmak için olumlu olanı bulup çıkarmalıyız. Bu workshop çalışanların performansını ve işe bağlılıklarını artırıyor. İşe bağlılık mutluluk getirir. Mutlu olduğumuz zaman beynimiz seratonin ve dopamin salgılar.Bu da daha yaratıcı olmamızı sağlar" diye konuşuyor. İnsanların yaratıcı oldukça, daha verimli çalıştıklarını ve daha iyi sonuçlar aldıklarını dile getiren Rigby, workshop'ta katılımcıların önce kendilerini, sonra şirketlerini mercek altına alıp, iş hayatlarındaki benzer durumları, karakterleri ve özellikleri tespit etmeye çalışmalarını sağlıyor.

SÜRÜDEN AYRILMA ZAMANI

Katılımcılar sürüden ayrılmayı engelleyen baskıları ortadan kaldıracak alışkanlıklar ve stratejiler geliştirip, bunları pozitif sonuçlar almak için kullanmayı öğreniyorlar. Kurumlar pozitif ve üretken beyinlere sahip akıllı liderler yetiştirmeleri için danışmanlık almış oluyorlar.

SPARK'IN NOKTA TEORİSİ

Spark tek bir özelliği dışında tıpkı diğer kurbağalar gibiydi. Tüm yavru kurbağalar büyüdükçe yeşil kalırken Spark vücudunda küçük ama belirgin bir turuncu nokta ile hayata merhaba demişti. Bu minicik turuncu nokta onu rahatsız edici derecede farklı hissettiriyor, tüm gözlerin üzerinde toplanmasına sebep oluyordu. Daha da ötesi, Spark ne zaman onu mutlu eden bir şey yapsa (ve pozitif sonuçlar elde etse) turuncu noktalara bir yenisi ekleniyordu.

Haberin Kaynağı: İşte İnsan