2 Şubat 2020

Kahramanın Sonsuz Yolculuğu

Joseph Campbell, kitabının orijinal ismi, Kahramanın Bin Yüzü. Türkçe kitabın başlığı, Kahramanın Sonsuz Yolculuğu olarak uygun görülmüş. İyi de edilmiş.

Önce kahramanımızın keyfi yerindedir. Talihi yaver gitmektedir. Birdenbire talihin akışı yön değiştirir. Kriz yaşanır. Eşik aşılır. Maceraya atılmak kaçınılmaz olur.

Travmalar ve en büyük korkularla yüzleşilir. Hayat devam ettikçe çareler, çözümler er ya da geç bulunur. Genellikle zor zamanlarda, bir kılavuz, bir rehber kahramanımıza yol gösterir.

Dönüşüm yaşanmaya başlar. Kahramanımız kabuk değiştirir. Yeni yetenekler geliştirir. Kapasitesi artar. Kendi büyüme ve gelişmesini keşfeder. Artık eşik olumlu yönde aşılır.

Kahramanımız yeni güçler kazanmıştır. Bu yeteneklerini dünyayla paylaşma zamanı gelmiştir. Sonrasında, bir süre sonra, döngü yeniden başlar.

Herkes kendi hayat bölümünde, farklı zaman dilimlerinde, farklı yolculuklardan, zorlu sınavlardan geçer. Biz geliştikçe büyüdükçe, bizi hep yeni sınavlar bekler.

Uzun hayatlarımız ve çok sayıda yolculuklarımız olsun. Zorlanalım, mücadele edelim, gelişelim, büyüyelim, paylaşalım, çoğalalım.

Cümlemize nice kahramanlık yolculukları diliyorum.

#SeyyahÖZ #KendiniArayanSeyyah #CevherdenMücevhere

24.03.2019

Bu yazı ilk defa 24 Mart 2019 tarihinde ozkanzere.com sitesinde yayınlanmıştır...

https://www.ozkanzere.com/kahramanin-sonsuz-yolculugu.html

Yorum yaz...
  • (Yayınlanmayacak)