19 Mayıs 2019

Kartal Görüşü | Yüzyılın Lideri

19 Mayıs 1919 - 19 Mayıs 2019

100 Yıl...

O kendi çağının ve bugünün insanlarından milyonlarca ışık yılı ileride bir deha...

Geleceğin Lideri'ni, - cesur olacak, yeni ve bilinmeyeni deneyecek, yaratıcı ve girişimci olacak, - değişim dalgaları geliyorken önceden görecek ve değişime uyumlu olacak, - her koşulda, olumlu kafasıyla, geleceğe dönük bugün şimdi burada eylemde olacak diye anlatıyorum, 2017'den beri.

Bu tanımları bu kadar güçlü kapsayacak daha iyi bir örnek yok. Mustafa Kemal Atatürk. Bu topraklarda bizim için bundan tam 100 yıl evvel Samsun'da bir ışık yaktı... O tam bir Geleceğin Lideri...

Bugün olsaydı ne yapardı değil ama bugünü bizi ve tüm dünyayı görseydi, nasıl yorumlardı, neler söylerdi dinlemek, duymak isterdim...

Vizyon kelimesini şirketler için Geleceğin Resmi diye Türkçeleştiriyorum. Bu kadar iyi bir gelecek çizebilen başka bir Lider daha yok. Bugünden 100 yıl önce. Bir yandan Batı'ya dönelim yüzümüzü derken, bir yandan da batıdan çok daha önce çağdaş uygulamaları hayata geçirmiş örnek bir devrimci.

Değişime Uyumlu Lider'in bir özelliğini Kuş Uçuşu Pilot olarak anlatıyorum. Olan biten karmaşanın içinde mücadele ederken ara ara olaylara yukarıdan bakalım diyorum. İngilizce'de helikopter bakışı diyorlar. Türkçemizde kuş bakışı deyimi var.

Mustafa Kemal Atatürk için hakikaten Kartal Görüşü tabirini kullanmak yerinde olacak. Kartallar en yüksekte uçmalarının yanısıra en uzağı en iyi biçimde görecek bir görüş kapasitesine sahip. Böyle bir görüş kapasitesine sahip başka bir canlı yok.

Herhalde 1919 yılından bu kadar uzağı görebilen başka bir insan yoktu o günlerde. Bugünlerde, Winston Churchill'in itirafını anmadan olmaz. "Böyle bir lider 100 yılda bir dünyaya gelir. O da Türklerin lideri olarak geldi. Yapacak bir şey yok."

O muhteşem Kartal görüşüyle, 100 yıl öncesinden bugünleri görebilen efsane bir lider.

Herkes gıpta etti. Herkes saygı duydu. Bugün hiç kimsenin üzerine toz konduramayacağı bir deha. Şapka çıkarıyorum. Geleceğin Lideri üçlemesi için daha muhteşem bir örnek yok.

İyi ki Atatürk dünyaya gelmiş. Ne şanslıyız ki bizim tarihimize damgasını vurmuş. Kartal görüşüyle geleceğimizin resmini çizmiş. Sayesinde biz bir asır önce onun çizdiği resmin içinde yaşıyoruz.

Ruhu şad olsun. Işığı bizi aydınlatmaya devam etsin...

O kadar çok öğreneceğimiz şey var ki ondan. Cephede savaşarak geçen ömründe 4 bine yakın kitap okumuş bir insandan bahsediyoruz. Biz de bir zahmet biraz okuyalım, biraz düşünelim, eyleme geçelim, kendi geleceğimizi kendi ellerimizle yaratalım. ÖZ Devrimimizi yapalım. Herkes kendi yapacağına baksın.

19 Mayıs 2019'da dehasına şapka çıkaralım ve saygıyla, coşkuyla, hep beraber bu muhteşem adımın 100. yılını kutlayalım.

Nice 100 yıllara...

Seyyah ÖZ

Yorum yaz...
  • (Yayınlanmayacak)