18 October 2014

Çekingen Devingen

Day in / Day out ~ hi tech buy out

Teknoloji hayatımızın günlük rutinleri içine sızmış durumda ve adını koymadan her gün bizi gelişime zorluyor. Pek çok şeyi, pek de bize çaktırmadan saksımıza yerleştirmek için haince planlarını uyguluyor. Bir örnek üzerinden yürüyelim beraber; bence İstanbul'un iyi şoförleri strateji ve icraatin başına geçmeli...

Ey İstanbul’un 24 saat devingen trafiğinde direksiyon çeviren çekingen şoförleri; size 3 soru sorsam;

1.Yola çıkarken güzergahınızda trafik sıkışacak endişesini sürekli ensenizde hissediyor musunuz?

2.Akıllı telefon kullanıyor musunuz?

3.Trafik yoğunluğunu anlık gösteren mobil uygulamalar, sizin için vazgeçilmez bir can simidi mi?

3 soruya da evet diyenler, okumaya devam etmek istiyorlar biliyorum. Dilerse diğerleri de bize eşlik edebilirler. Endişeye mahal yok. Uzay Bilimleri’nden bahis açacak değilim.

(+) Zoom in / Zoom out (-)

Bir otomobil seyahatinde, birlikte adım adım ilerleyelim.

1.Mevcut bulunduğunuz bir lokasyon var; şimdiki yeriniz (A noktası ~ Bugün)

2.Gitmek istediğiniz bir başka lokasyon var; varmayı hedeflediğiniz yer (B Noktası ~ Gelecek)

3.Bir aracınız var, sizi oraya götürebilecek (Şirketiniz)

4.Kendi şoförlük stiliniz var, aracı kendi üslubunuzla kullanacaksınız (Liderlik Stiliniz)

5.Hedeflediğiniz yere ulaşmak için birden fazla rota ve istikamet var (Girişim & İnovasyon)

6.Rota ve istikamet belirlemek için trafik yoğun rotaları kontrol ettiğiniz mobil uygulama elinizde (Strateji & İcraat)

Stratejiyi oluşturmak

A noktasından hareket etmeden, daha belki araca binmeden önce, mobil uygulamadan bir “güzergah belirlersiniz” elinizdeki akıllı telefon ekranında görünen haritayı küçültüp (-) Zoom out (-) bütün yolculuğun nasıl akacağına karar verirsiniz… (Büyük resmi görmek~Helikopter görüşü~Ormanın tamamını görmek) İşte stratejiniz hazır.

İcraata geçmek

Artık yola çıkma zamanı. Gaza basmadan önce bu defa seçtiğiniz rotada ilk varacağınız istasyonları görebilecek şekilde haritayı büyütürsünüz (+) Zoom in (+) böylelikle kısa vadede hangi otoban, cadde veya tali yolları, hatta bazen gerektiğinde arka sokakları kullanacağınızı anbean belirlersiniz. (Kısa vadeli hedeflerin, mesela aylık-3 aylık bütçelerin günbegün hayata geçirilmesi)

Devingen Rekabet

İstanbul’da ömür biter trafik bitmez, 24 saat yollar tıkanır (İş hayatında rekabet ve mücadele süreklidir). Yolunuz uzundur, ve yoğun trafikte o kadar zaman harcarsınız ki, hareket etmeden evvel belirlediğiniz rota, siz yolculuğun ortasındayken geçerliliğini yitirmiş olabilir. Ara sıra haritayı tekrar tekrar küçültmek (-) zoom out (-) önemle tavsiye edilir ki büyük resmi görebilesiniz. Belki de rota ve istikamet değiştirmek zorunlu hale gelmiştir, sürekli uyanık olmak gerekir. (bazı bazı, iş yoğunluğunuzdan başınızı kaldırıp büyük resme bakmak, doğru yolda ilerlediğimizden emin olmak gerekir)

İstanbul’da otomobil kullanmak iyi bir strateji ve sürekli tetikte yaşayan bir icraat gerektirir. Ve İstanbul’un kıdemli şoförlerine önemli şirketlerin icraat koltukları rahatlıkla emanet edilebilir.

Kafanda sağlam bir hedef, elinde akıllı bir meret, altında yürüyen bir araç! Rekabet bize kaç yazar… Ne güzeldir yollarda olmak şimdi…

Özkan Zere ~ 17-18 Ekim 2014

Paul Rigby ile geçen bir haftanın ardından, bir sabah (zoom out zoom in) döküldü; Helicopter view...

Yorum yaz...
  • (Yayınlanmayacak)