17 Kasım 2015 | Doğan Haber Ajansı ~ DHA

5 Adımda Mutluluk

Mutluluk Nedir? Olumlu bir duygu durumudur. Olumlu sıra dışı işler yapmak, sizi mutluluğa götürür.

5 taktik; İçinden birini seçin, ve 21 gün boyunca her gün uygulayın, kalıcı bir olumlu alışkanlık edinmiş olacaksınız...

1. Egzersiz yapmak (günde 15 dakika dahi olsa)

2. Şükretmek, ve paylaşmak, birilerine teşekkür ettiğinizde, hem o kişi hem de siz kendinizi iyi hissedeceksiniz. Mutluluk yayılacak

3. Olumlu bir günce tutmak; o gün olan olumlu bir şeyi, bilgisayara değil, kalemi kağıdı alıp bilfiil yazıyorsunuz. Kendi el yazınızın olumlu bir etkisi var.

4. Meditasyon; zihninizi yeniden ayarlamak, arabanızı bakıma götürüyorsunuz, gün içinde zihninizi de 2 dakikalığına da olsa meditasyon ile bakıma götürmeye ne dersiniz? Olumlu etkilerine şaşıracaksınız.

5. Bilinçli İyilik Eylemleri; birisine bilinçli olarak iyilik yapmak, mutluluğu etrafınıza bulaştıracak. Etrafınıza bir bakın, iyiliği yayan bir dolu insan var, onlardan biri olun.

Bu konudaki Gallup Araştırması, dünya genelinde iş hayatındaki insanların sadece %13'ünün mutlu ve işine bağlı olduğunu söylüyor. Türkiye için bu yüzde sadece %7.

Turuncu Kurbağa kitabı ve ana karakteri Spark bu mutlu ve işine bağlı yüzdeyi temsil ediyor.

Spark, sıradışı olumlu işler yapan bir karakter. Ve diyor ki, "Düşündüklerim ve Yaptıklarım Önemlidir"...

Gallup Araştırmasına dönersek; dünya genelinde çalışanların %24'ü aktif olarak işinden kopuk ve olumsuz yayın yapıyor. Hikayemizde bunu vasat ve sıradan olan yeşil kurbağalar ile anlatıyoruz.

Spark turuncu benekleriyle doğuyor ve etrafındakilere ne kadar yardım ederse, destek olursa, gitgide turunculaşıyor... Tabiki içinde bulunduğu toplum tarafından dışlanıyor...

Bir şirkette çalışmaya başlarsınız ve son derece olumlu yaklaşır ve fayda sağlamak istersiniz. Ancak mevcut çalışanlar, sizi normalleştirmeye, kendileri gibi yeşil olmaya doğru çekmek isterler.

Turuncu Nedir? Mutluluk...

Olumlu bir katkı sağlamak için enerji dolu olmaktır.

Egzersiz, şükretmek ve paylaşmak, olumlu günlük tutmak, bilinçli iyilik eylemleri, meditasyon...

İşte bu atölye çalışmalarında hepimiz böyle sıra dışı oluyoruz... Turunculaşıyoruz.

Haberin Kaynağı: Doğan Haber Ajansı

Röportajın Fotoğrafları